Warsztaty
29.02.2024
W listopadzie 2023 i styczniu 2024 uczniowie i uczennice z klas I-III naszego liceum uczestniczyli w dwóch odsłonach warsztatów krajoznawczych. Działo się! Na pierwszy ogień poszły warsztaty fotograficzne, wykorzystujące metodę cyjanotypii. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, co oznacza, że jej korzenie sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Za pomocą chemicznych odczynników i lampy z solarium wywoływaliśmy zdjęcia, które udało nam się zrobić podczas czerwcowej wycieczki do postulowanego Jurajskiego Parku Narodowego. Część zdjęć została po prostu wywołana, inne posłużyły jako materiał do kolaży. Oprócz negatywów wykorzystaliśmy do nich liście, gałązki i inne przyrodnicze skarby, znalezione podczas błyskawicznej ekspedycji na przyszkolne tereny zielone. Warsztaty poprowadzili Tomek Kaczor i Jan Wiśniewski z Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz oraz prof. Urszula Wojciechowska.
Podczas drugiej odsłony warsztatów wykonane pocztówki zostały przygotowane do nadania do osób i instytucji, które uznaliśmy, że warto zainteresować działaniem na rzecz Jurajskiego Parku Narodowego. Potem wróciliśmy do działań artystycznych – za pomocą technologii linorytu przygotowaliśmy oznaczenia do dwóch map: 1. Mapy Szczekocin, pokazującej przestrzeń miasta i otaczającej go przyrody oczami uczniów i uczennic; 2. Opartej na naszej czerwcowej wycieczce mapy, prezentującej potencjał Jurajskiego Parku Narodowego. Tym razem w roli głównego narzędzia warsztatowego wystąpiła prasa wykonana z elementów Pralki Frani. Warsztaty poprowadzili Jerzy Parfianowicz i Jan Wiśniewski z Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Pobierz pliki
-
szczekociny_mapa.pdfPobierz