Szkolny Budżet Partycypacyjny

12.02.2023

Budżet partycypacyjny, to sposób na umożliwienie uczniom współdecydowania o sposobach wydatkowania pieniędzy. Celem budżetu jest aktywizacja młodzieży oraz wzmacnianie demokratycznego podejmowania decyzji.

Z przy­jem­no­ścią infor­mu­jemy, że roz­po­czy­namy kolejną edy­cję budżetu par­ty­cy­pa­cyj­nego w naszej szkole.

W dniach 9–10 lutego 2023 r. mło­dzież Zespołu Szkół w Szcze­ko­ci­nach, wraz z przed­sta­wi­cie­lami pozo­sta­łych szkół naszej gminy, uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych, podczas których zdobywała wiedzę na temat zasad oraz całego procesu realizacji budżetów partycypacyjnych. Podczas zajęć zostały omówione wszystkie etapy BP, a uczniowie i uczennice uczestniczyli w symulacji tego przedsięwzięcia w stworzonym przez organizatorów miasteczku Zmyślona Wola.

Prowadzący warsztaty, edukatorzy Centrum Edukacji Obywatelskiej, Magda Domańska i Michał Tragarz, zapewnili uczestnikom i uczestniczkom udział w szeregu aktywności, a zajęcia zakończył quiz, który pozwolił im sprawdzić swoją wiedzę na temat budżetu partycypacyjnego. Tą wiedzą zespoły uczniowskie będą dzielić się ze społecznością szkolną, a potem będą koordynować realizację BP w swoich szkołach.

Realizacja kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego jest możliwa dzięki wsparciu Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.