Święto Liczby Pi

03.03.2021

XV Święto Liczby Pi. Wszystko zaczęło się w 2007 r. na Uniwersytecie Śląskim.


W zaproszeniu do obchodów Święta Liczby Pi czytamy:   3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Kolejne cyfry liczby π to „15”, które w tym roku mają kolosalne znaczenie. Po pierwsze: w tym roku obchodzimy XV Święto Liczby π. Po drugie: tegoroczna edycja Święta odbędzie się 15 marca 2021 r. (poniedziałek). O tradycyjnej już godzinie 9:42 (3π) odbędzie się wykład inauguracyjny pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosi dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”. Na program wydarzenia składają się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które przybliżą wiele ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. Wydarzenie będzie miało charakter zdalny, wykłady i warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom – na wszelkie formy aktywności obowiązują zapisy, które umożliwiają czynne uczestnictwo w zajęciach i możliwość zadawania pytań.


Możecie się jeszcze zapisać na: Wprowadzenie do modelowania i projektowania w druku 3D oraz Modelowanie i projektowanie 3D w praktyce, przy użyciu darmowego oprogramowania Tinkercad oraz Blender


Zachęcam do obejrzenia wydarzeń na kanale YouTube (bez rejestracji!)

Link do kanału nr 1: https://www.youtube.com/UniwersytetSlaski

Link do kanału nr 2: https://www.youtube.com/telewizjaus

Kategorie