Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

20.03.2024

W dniu 20 marca 2024 r. w Sali Dia­logu Urzędu Mia­sta i Gminy w Szcze­ko­ci­nach odbyły się eli­mi­na­cje Miej­sko-Gmin­nego Tur­nieju Wie­dzy Pożar­ni­czej „Mło­dzież Zapo­biega Poża­rom” pod hono­ro­wym patro­na­tem bur­mi­strza Mia­sta i Gminy Szcze­ko­ciny pana Jacka Lipy.

W kate­go­rii szkół ponad­pod­sta­wo­wych zwy­cię­żył Jakub Moś uczeń klasy pierw­szej LO, dru­gie miej­sce zajął Kry­stian Golik uczeń klasy 2 Bran­żo­wej Szkoły I stop­nia w Zespole Szkół w Szcze­ko­ci­nach.

Gra­tu­lu­jemy.

Ogól­no­pol­ski Tur­niej Wie­dzy Pożar­ni­czej „Mło­dzież Zapo­biega Poża­rom” (OTWP) to wyda­rze­nie, które ma na celu popu­la­ry­zo­wa­nie prze­pi­sów oraz kształ­to­wa­nie umie­jęt­no­ści w zakre­sie ochrony lud­no­ści, eko­lo­gii, ratow­nic­twaochrony prze­ciw­po­ża­ro­wej. Jest to ini­cja­tywa skie­ro­wana do dzieci i mło­dzieży, ale nie tylko do człon­ków Mło­dzieżowych Dru­żyn Pożar­ni­czych. Tur­niej odbywa się we wszyst­kich woje­wódz­twach, od szcze­bla lokal­nego do ogól­no­pol­skiego, i jest podzie­lony na trzy grupy wie­kowe:

• I grupa: ucznio­wie szkół pod­sta­wo­wych, klasy I-IV;
  • II grupa: ucznio­wie szkół pod­sta­wo­wych, klasy V-VIII;
  • III grupa: ucznio­wie szkół ponadpod­sta­wo­wych.

Rywa­li­za­cja w tur­nieju polega na roz­wią­zy­wa­niu testu pisem­nego, wyko­ny­wa­niu zadań prak­tycz­nych oraz udzie­la­niu odpo­wie­dzi w finale ust­nym. Uczest­nicy muszą wyka­zać się zarówno wie­dzą teo­re­tyczną, jak i umie­jęt­no­ściami prak­tycz­nymi z zakresu ochrony prze­ciw­po­ża­ro­wej, ratow­nic­twa, histo­rii, eko­lo­gii oraz bez­pie­czeń­stwa powszech­nego. W finale cen­tral­nym biorą udział lau­re­aci pierw­szego i dru­giego miej­sca ze szcze­bla woje­wódz­kiego. To wyjąt­kowe wyda­rze­nie nie tylko roz­wija wie­dzę mło­dzieży, ale także przy­czy­nia się do popu­la­ry­za­cji zagad­nień zwią­za­nych z bez­pie­czeń­stwem i ochroną prze­ciw­po­ża­rową w spo­łe­czeń­stwie.

Warto pod­kre­ślić, że uczest­nicy mają oka­zję nie tylko zdo­być wie­dzę, ale także poznać histo­rię, kul­turę i tra­dy­cje danego regionu oraz uczest­ni­czyć w zaję­ciach edu­ka­cyj­nych na temat rato­wa­nia życia, eko­lo­gii, ochrony śro­do­wi­ska i zmian kli­ma­tycz­nych. To ini­cja­tywa, która ma ogromne zna­cze­nie dla bez­pie­czeń­stwa nas wszyst­kich!