Edukacja z wojskiem

23.10.2024

Trwa druga edy­cja pro­gramu „Edu­ka­cja z woj­skiem”.  Pro­gram, orga­ni­zo­wany przez Mini­ster­stwo Edu­ka­cji Naro­do­wej we współ­pracy z Mini­ster­stwem Obrony Naro­do­wej, ma na celu popu­la­ry­za­cję wie­dzy m.in. z zakresu cyber­bez­pie­czeń­stwa oraz pierw­szej pomocy.

W ramach pro­gramu ucznio­wie uczest­ni­czą w zaję­ciach teo­re­tycz­nych i prak­tycz­nych pro­wa­dzo­nych przez doświad­czo­nych żoł­nie­rzy Woj­ska Pol­skiego.

Dziś w naszej szkole gości­li­śmy 5 Tar­no­gór­ski Pułk Che­miczny im. gen. broni Leona Ber­bec­kiego – oddział wojsk che­micznych Sił Zbroj­nych RP.

Zaję­cia obej­mują m.in. naukę zasad postę­po­wa­nia w sytu­acjach zagro­że­nia, tech­niki udzie­la­nia pierw­szej pomocy, a także pod­stawy cyber­bez­pie­czeń­stwa, w tym bez­piecz­nego poru­sza­nia się w sieci oraz kry­tycz­nej ana­lizy infor­ma­cji dostęp­nych w Inter­ne­cie.

Pro­gram „Edu­ka­cja z woj­skiem” ma na celu nie tylko podnie­sie­nie świa­do­mo­ści mło­dzieży w zakre­sie obron­no­ści i bez­pie­czeń­stwa, ale także kształ­to­wa­nie odpo­wied­nich postaw i nawy­ków, które mogą oka­zać się nie­oce­nione w sytu­acjach kry­zy­so­wych.

Zaję­cia odby­wają się w szko­łach, na boiskach oraz w innych miej­scach przy­sto­so­wa­nych do prak­tycz­nych ćwi­czeń. Dzięki temu ucznio­wie mają moż­li­wość zdo­by­cia prak­tycz­nych umie­jęt­no­ści w reali­stycz­nych warun­kach, co zwięk­sza efek­tyw­ność nauki i przy­go­to­wuje ich do radze­nia sobie w rze­czy­wi­stych sytu­acjach zagro­że­nia.

Pro­gram potrwa do 13 grud­nia 2024 roku, a jego orga­ni­za­to­rzy mają nadzieję, że zdo­byta wie­dza i umie­jęt­no­ści przy­czy­nią się do zwięk­sze­nia bez­pie­czeń­stwa wśród mło­dzieży oraz ich oto­cze­nia.