Dzień Patrona

28.02.2019

28 lutego był dla naszej szkolnej społeczności dniem wyjątkowym. Po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Patrona. W murach Zespołu Szkół w Szczekocinach pojawiło się wielu znakomitych gości, usłyszeliśmy dużo ciepłych, serdecznych i ogromnie dla nas ważnych słów. Z całego serca za nie dziękujemy.

       Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy w Słupi, mieszczącym się w pałacu, w którym Roman Czernecki znalazł schronienie w czasie wojny i w którym zorganizował tajne nauczanie. Z przyjemnością wysłuchaliśmy niezwykle barwnej, przeplatanej osobistymi wątkami, opowieści Pani Sekretarz Elżbiety Wrony o historii pałacu oraz o życiu i działalności Romana Czerneckiego podczas jego pobytu w Słupi. Następnie odwiedziliśmy Zespół  Placówek Oświatowych w Słupi, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona. W drogę powrotną do Szczekocin zabraliśmy uczniów tej szkoły, których zaprosiliśmy do  wspólnego zwiedzania pałacu w Szczekocinach i na naszą szkolną uroczystość.

       Przed bramą szczekocińskiego pałacu przywitał nas Pan Andrzej Orliński, regionalista, członek Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, który z wielką pasją opowiadał o historii pałacu  i o tym, jak Roman Czernecki po zakończeniu wojny  kontynuował w Szczekocinach swoją działalność edukacyjną. W dawnym pałacu Dembińskich założył Zakłady Naukowe, obejmujące gimnazjum i liceum, a następnie Liceum Pedagogiczne.

       Oficjalną część uroczystości rozpoczęliśmy się od złożenia kwiatów pod popiersiem Romana  Czerneckiego. Po okolicznościowych przemówieniach nasza uczennica, Kinga Górska, odebrała z rąk Pana Dyrektora Zbigniewa Bryły, Prezes Fundacji EFC Pani Emilii Gromadowskiej i Pana Marka Michalewskiego, członka rodziny Czerneckich, pierwszą w historii nagrodę Wrzos Romana Czerneckiego. To nagroda za zmienianie rzeczywistości na lepsze, za bezinteresowną pracę na rzecz  ludzi. Profesor Czernecki z pewnością byłby z niej dumny, bo idea pomagania innym zawsze była mu bliska. Tak wspominał okres pobytu w Borysławiu, gdzie pracował w prywatnym gimnazjum humanistycznym:

       „Z pośrednictwa pracy otrzymywaliśmy adresy bezrobotnych obarczonych licznymi dziećmi. Z dochodów z imprez urządzonych przez uczniów utworzyliśmy fundusz pomocy dla dzieci bezrobotnych. Z funduszu uczniowie kupowali odzież, żywność, leki i obdarowywali nimi biedne dzieci. Była to oczywiście kropla w morzu, nam wszakże ta akcja, prowadzona stale, pomagała w budzeniu u naszych wychowanków wrażliwości na zło społeczne, na biedę i krzywdę ludzką, na bezrobocie i jego skutki”.

       W tym szczególnym dniu zasłużone nagrody otrzymali laureaci konkursu „Życie i działalność Romana Czerneckiego”: Zofia Węgorek, Julita Molenda i Krzysztof Krotecki. Zwieńczeniem uroczystości był  przygotowany przez uczniów naszej szkoły montaż słowno-muzyczny.

       Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Gościom, którzy swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.

Kategorie